کد مطلب: 133312
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴
دانشگاه فردوسی مشهد با حدود ۱۳۰۰ دانشجوی غیرایرانی از ۲۴ کشور دنیا در عرصه دیپلماسی علمی و جذب دانشجوی بین‌الملل پیشرو است. دانشجویان خارجی به دو شکل بورسیه با هزینه کشور میهمان و به شکل آزاد با هزینه خود دانشجویان تحصیل می‌کنند. دانشجویان از کشورهای مسلمان مانند افغانستان، عراق، سوریه و ... در ماه مبارک رمضان با قرائت قرآن و سفره‌های افطار و سحر در خوابگاه‌ها حال و هوای خاصی را تجربه می‌کنند. دانشگاه فردوسی مشهد با ارائه تخفیف برای غذاهای سلف، دانشجویان را در روزه داری یاری می‌کند. دانشجویان با تشکیل جلسات قرآن گروهی یا فردی در این ماه مبارک به قرائت قرآن در اتاق‌های خوابگاه مشغول هستند.
 
دانشجویان هر روز از ساعت 16 تا 19 فرصت دارند برای دریافت غذای افطار و سحر به سلف دانشگاه مراجعه کنند. دانشگاه فردوسی مشهد در ماه مبارک رمضان غذای دانشجویان را با تخفیف ارائه می‌کند.
احمد الرکابی دانشجوی کارشناسی‌ارشد رشته مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات در دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، از شهر ناصریه کشور عراق در حال پخت غذا برای افطار است.
دانشجویان کشور افغانستان در گروه‌های کوچک در اتاق‌های خود جلسات صمیمی تلاوت قرآن را در ماه مبارک رمضان برگزار می‌کنند. محمد طیب پویا از استان غور (لباس مشکی) از شهر کوت کشور عراق دانشجوی رشته علوم‌قرآن و حدیث از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی که قرائت خوبی دارد، اکثراً در جلسات برای سایرین قرآن را تلاوت می‌کند.
به‌علت گرمای هوا برخی از دانشجویان ترجیح می‌دهند تا در بالکن اتاق خود مطالعه کنند.
علاءالدین دعبول دانشجوی دکتری تخصصی رشته بهداشت و مواد غذایی از شهر حلب کشور سوریه مشغول پخت غذای سنتی سوری «محوشی» است. او می‌گوید این غذا به دلیل داشتن مرغ، سیب زمینی، کدو، سیب، پیاز، سیر و زرشک گرسنگی را در مدت روزه ‌داری کاهش می‌دهد.
حیدر علی دانشجوی مهندسی عمران از شهر لاذقیه کشور سوریه و عبدالعزیز الاحمد دانشجوی دکتری کشاورزی از شهر حلب سوریه در ساعت پایانی روزه‌داری که دیگر توانی برای درس خواندن ندارند برای گذر سریعتر وقت به فضای مجازی روی می‌آورند.

دانشجویان هر روز از ساعت 16 تا 19 فرصت دارند برای دریافت غذای افطار و سحر به سلف دانشگاه مراجعه کنند.
دانشجویان کشور افغانستان هر روز نماز عصر را به شکل جماعت در نمازخانه خوابگاه فجر 2 دانشگاه فردوسی مشهد اقامه می‌کنند.
ایاز خان ناصری (راست) دانشجوی دکتری رشته اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و عبدالصمد حمید (چپ) دانشجوی ارشد رشته شیمی معدنی هر دو از افغانستان با یکدیگر هم اتاق هستند.
خوابگاه دانشجویان خارجی مسلمان دانشگاه فردوسی مشهد
جلیل محمدی از شهر نیمروز کشور افغانستان دانشجوی ارشد رشته تاریخ ایران و اسلام در دانشکده علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشغول اقامه نماز قبل از صرف افطار است. هم‌اتاقی‌ او امشب افطار را میهمان دوستان خود در شهر است.
تعداد کمی از دانشجویان ایرانی به دلیل کمبود فضای خوابگاهی در ساختمان دانشجویان خارجی هستند.
اتاق دانشجویان کشور افغانستان در خوابگاه دانشجویان غیرایرانی مسلمان در دانشگاه فردوسی مشهد
جمعی از دانشجویان عراقی دانشگاه فردوسی با به اشتراک گذاشتن غذاهای هر اتاق افطار را دورهم هستند.
«تشریب» شامل نان، آب گوشت، گوشت مرغ و سیب زمینی یکی از غذاهای مورد علاقه دانشجویان عراقی است که بنا بر سنت آن‌ها با دست خورده می‌شود.
خوابگاه دانشجویان خارجی مسلمان دانشگاه فردوسی مشهد
منبع : خبرگزاری ايسنا